Forum za ljubitelje ptica

PrijemGalerijaRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
www.sekcija-pticara.rs
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt
http://www.sof.rs/
Zvaničan sajt SOF-a
Prijatelj foruma sajt o standardu zebraste zebe http://www.wix.com/vedranmatkovicos/szz#
Share | 

Stiglic (carduelis carduelis)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
Laza

Broj poruka: 1184
Datum upisa: 20.12.2009
Godina: 27

PočaljiNaslov: Stiglic (carduelis carduelis)   Sre Dec 23, 2009 7:21 pm

Odakle poceti temu o ovoj divnoj ptici koja zasluzuje da bude medju prvima po pesmi stasu i ponasanju.

Ovu pticu najvise volim da cuvam i ona mi je nekako prirasla srcu. Volim kada grane sunce a ona veselo pocne da skakuce i da pevusi. Kada se priblizim i vidim tu opasnu facu i utegnutu liniju znam da je to pravo malo cudo prirode.

Uvek sam se pitao kako od pticice koja je velicine 10 cm izlazi pesma koja se cuje na preko stotinama metara...

Mogu da cuvam bilo koju drugu vrstu ali ova je bas prava za mene.

Puno puta sam pokusavao da izvedem mlade ali nikada nisam uspeo, a radim to godinama unazad. To bi bio stvarno vrhunac za mene. Divim se ljudima koji to uspevaju sa lakocom i imaju mlade koji mogu i iz ruke da jedu.

Toliko od mene za sada ali ovo je samo pocetak u ovoj kilometarskoj temi...
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac

Broj poruka: 1122

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Pet Dec 25, 2009 11:08 pm

Osnovna a mozda i ponajbolja nasa ptica pevacica-stiglic
Nazad na vrh Ići dole
Petar
Čivijaš
Čivijaš

Broj poruka: 92
Godina: 24

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Sub Dec 26, 2009 8:42 pm

Muzjak:

Zenka:

Razlika izmedju muzjaka i zenke:

Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac

Broj poruka: 1122

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Ned Dec 27, 2009 7:52 am

Stiglic

areal zivljenja

Stiglic je ptica stanarica i ptica selica.Velicine je oko 13 centimetara,dakle otprilike kao vrabac.Rasprostranjen je od severozapadne Afrike do Evrope,izuzev krajnjeg severa,nadalje u velikim delovima prednje i srednje Azije.Boravi najcesce u vocnjacima,krajevima s mnogo drveca,na rubovima suma,samo ga ne nalazimo u zatvorenim crnogoricnim sumama.Stiglic je vrlo lepa ptica uvek glatkog perja.Za vreme spretnog izrazitog leta u smionoj liniji poput luka raspoznaju se jasno sjajnozuta krila.Polovi izgledaju na prvo pogled jednako ali u muzjaka dostize crvena boja cela sve do iza ociju i njegovo je perje na ramenima tamnocrno dok je kod zenke sivosmedje.Na tlu capka pazljivo unaokolo,no i najkrace puteve najradije preleti.Njegova spretnost pri penjanju po grmlju koje se pri tom njise upravo je zacudjujuca.jata ove drustvene ptice koja voli pevati neprestano su u pokretu.Hrani se u prvom redu mladim zelenisom,iozdancima,pupoljcima i sitnim semenkama.Najradije jede poluzreli maslacak,stricak i cicak u svim fazama zrelosti.Voli lisnu vas i druge male insekte.Zov mu je stigelit,stigelit i po tome je dobio naziv.Cesto tome dodaje pikelnaja,pink,pink,huit.Ori tom mu se telo sa opustenim krilima i lepezastim repom vrti amo-tamo.Prava mu se pesma sastoji od svih visokih tonova zova,izmesanih sa kratkim curlicima.Izmedju toga pojavljuje se uvek ra,raaa.Rasplod i parenje drazesni su mu kao i on sam.Pri tome pokazuje sve svoje umece kretanja i peva iz sveg glasa.Gnezdo poput prekrasno ispletene zdele spolja pleterom mahovinom i predjom.iznutra toplo oblozeno,nalazi se uvek u racvama grana,dosta visoko spolja na drvecu,tako da ga je tesko dohvatiti jer se cesto nalazi i do 8 metara visoko.Vecinom tek od maja snese zenka u gnezdo 5-6 plavkastobelih jaja koja po sebi imaju crvenkastpsmedjkaste tackice.Velicina jaja je oko 17x13 milimetara tezine oko 0,9 grama.Zenka lezi na jajima 13 dana.Mladi ne pokazuju,nakon sto izlete,(nakon otprilike 14 dana) jos nista od lepote boja svoga kasnijeg perja.Samo krila imaju svoj crnozuti ukras.Narod stoga naziva mlade pre jesenjeg mitarenja *celovi*Nakon kompletnog mitarenja u septembru ujedinjuju se porodicni savezi u velika jata i tumaraju daleko unaokolo.Tokom godine ima jedan do dva legla.Zbog svoje vedrine,vrlo lepog izgleda,spretnih pokreta ui skromnosti jedna je od najpopularnijih ptica koje ljudi drze u kavezima.....
Literatura:(net,Vistricka,Andrasevic,kanarinci i papagaji)
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Broj poruka: 1184
Godina: 27

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Ned Dec 27, 2009 12:14 pm

Kako volim da citam ovakve tekstove i odmah ga zamisljam u prirodi Smile stvarno ima puno tekstova koji opisuju ovu vrstu ali definitivno kao sto kaze jedan moj stariji drugar, treba imati dobru dusu da bi cuvali ovu pticu Wink

Broj poruka: 18
Datum upisa: 02.01.2010

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Sub Jan 02, 2010 1:48 pm

pa štiglić je kako neki kažu najbolji i najljepši pjevač tako je i najljepša ptica u prirodi

evo iako sam mlad i još sam mulac mogu da se pohvalim s mnogim stvarima....štiglićima se bavim otkad znam za sebe otac je bija velik tičar a ja sam to sve nasljedija još od malih nogu držim štigliće radi pjeva došao sam na forum da podjelim svoja iskustva s vama i vi svoja iskustva s menom ovoje tek prva stranica ove teme a bit će ih još mnogo zato koga šta zanima nek se slobodno obrati ovdje ili nek pošalje poruku u pm
Nazad na vrh Ići dole
lord189

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Sub Jan 02, 2010 1:49 pm

Petar ::
Muzjak:

u prekrasan mužijak no u pitanju je mutacija štiglića dali zna itko koja je mutacija u pitanju???
Nazad na vrh Ići dole
Бане

Broj poruka: 216
Godina: 34

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Sub Jan 02, 2010 10:37 pm

ahat ili je neka mozda vrsta?
Nazad na vrh Ići dole
lord189

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Ned Jan 03, 2010 3:40 pm

da ovdje je nekakav ahat u pitanju
Nazad na vrh Ići dole
Petar
Čivijaš
Čivijaš

Broj poruka: 92
Godina: 24

PočaljiNaslov: Re: Stiglic (carduelis carduelis)   Uto Jan 05, 2010 6:50 pm

moze li pomoc da mi neko kaze nazive ovih boja u mutaciji i ako ima jos neka boja da nema na ovoj slici...

Nazad na vrh Ići dole

Stiglic (carduelis carduelis)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 12Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći

Similar topics

-
» Stiglic (carduelis carduelis)
» Ruski cajzlan, severna jurkica( Carduelis flammea)
» Carduelis barbata
» Carduelis ambigua
» Carduelis lawrencei!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ptice pevacice :: Stiglic (Carduelis carduelis)-