Forum za ljubitelje ptica

PrijemGalerijaRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
www.sekcija-pticara.rs
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt
http://www.sof.rs/
Zvaničan sajt SOF-a
Share | 

Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Sledeći
AutorPoruka
dalibor

Broj poruka: 272
Datum upisa: 06.04.2010
Godina: 34

PočaljiNaslov: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Pon Jan 31, 2011 4:08 am

Krece sezona i za izvodjenje pilica a posto je pocetak februara pogodan za nasadjivanje jer najraniji pilici vaze za najbolje i najvitalnije cesto nam za izleganje pilica u pomoc priskacu i inkubatori jer kvocke u ovom periodu jos nisu spremne.
Prvo bitan je odabir jaja za ulaganje u inkubator,jaja moraju biti starosti od 2 do 10 dana priblizne starosti,velicine srazmerno rasi od koje su,glatke i zdrave ljuske.Jaja se cuvaju na optimalnoj temperaturi od 5do 15 stepeni tako sto se svaka dva dane okrecu da bi se lepo formirao mehur koji je kasnije bitan embrionu zbog kiseonika.

Sto se tice samih inkubatora imamo razlicite vrste ali osnovna podela je na jednoslojne i viseslojne.

Jednoslojni inkubatori imaju oblik plitkog sanduka sa grejacem koji greje jeja odozgo a ispod jaja se nalaze posude sa vodom kojima se regulise vlaga.

Viseslojni inkubatori imaju oblik vitrine i jaja se u njima zagrevaju tako sto vruc vazduh struji izmedju polica sa jajima a vlaga se regulise takodje posudama sa vodom koje se nalaze u komori ispred gde i grejac i ventilator

inkubatori moraju biti smesteni u prostoriji gde temperatura treba da bude od 16-20 stepeni bez vecih varijacija.

Vazna oprema za inkubator je i termometar i vlagometar i jos jedan kontrolni termometar.

Kada inkubator postigne odgovarajucu temperaturu sto za zivinska jaja iznosi 38-39c. jaja se mogu uloziti u njega odmah se stavljaju i posude sa vodom temperature 40c koje treba da regulisu vlagu koja u pocetku treba biti oko50% a sto inkubiranje odmice vlaga treba da dostigne i do 75%.
jaja prva tri dana ne treba dirati ni okretati a od cetvrtog jaja se okrecu tri puta dnevno isto tako jaja treba prohladjivati tako cetvrtog dana jaja kada se okrecu pustiti ih da borave van inkubatora 4-5 min i to ponavljati svakog dana produzivsi za jedan min.od 10 do 18 dana jaja se okrecu dva puta(a u zavisnosi od inkubatora koji posedujemo jaja treba i prskati po semi koja je propisana za taj inkubator).i poslednja tri dana jaja se ne diraju.

Jaja se lampiraju po pravilu 8. i 18. dana a iskusniji odgaivaci rade to i 5.-6. dana kada se takozvani muckovi jaja u kojima se nisu zametnuli embrioni odstranjuju iz inkubatora.a 18 dana se takodje odstranjuju jaja u kojima je zametak uginuo ili jaja nisu ispravna na neki drugi nacin.18.dana jaja koja su preostala prebacujemo sa resetkaste police ba zicanu da bi pri izvodjenju pilici ostali u njoj.kada se pilici izvode pozeljno je vaditi ljuske iz inkubatora jer se mogu zalepiti za jaja koja se jos nisu izvela i na taj nacin onemoguciti da pile izadje tako sto se ugusi.
Nazad na vrh Ići dole
jecham

Broj poruka: 268
Datum upisa: 21.10.2010
Godina: 42

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Pon Jan 31, 2011 7:52 pm

Inkubator nije pozeljno otvarati kad pocnu pilici da se legu(da bi se vadile ljuske ili izlegli pilici) jer se smanjuje vlaga u inkubatoru i to stetno deluje na neizlegla jaja. Pilici mogu u inkubatoru da ostanu 24h i da se vade posle toga.
Dugo pratim teme o inkubatorima, jedan sam(jednoslojni-rucni) koristio par puta, a valjda cu uskoro napraviti i prvi svoj. Napravio sam neki termostat, jos da prepravim frizider i resim automatiku za okretanje jaja i eto inkubatora.
Nazad na vrh Ići dole
MILAN

Broj poruka: 320
Datum upisa: 26.08.2010
Godina: 23

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Uto Feb 08, 2011 11:08 am

Jel se može u ovoj temi pisati o proizvođačima inkubatora tj. o kvalitetu (ili bolje rečeno NE KVALITETU) inkubatora od nekih domaćih proizvođača. Nista loše ne mislim samo sam oću da ukažem na probleme prilikom nabave inkubatora...
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General

Broj poruka: 1615
Datum upisa: 20.12.2009

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Uto Feb 08, 2011 11:38 am

MILAN ::
Jel se može u ovoj temi pisati o proizvođačima inkubatora tj. o kvalitetu (ili bolje rečeno NE KVALITETU) inkubatora od nekih domaćih proizvođača. Nista loše ne mislim samo sam oću da ukažem na probleme prilikom nabave inkubatora...
Zašto da ne,ipak ljudi treba da znaju šta kupuju,inkubator nije mala investicija,tako da ...

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Uto Apr 05, 2011 11:16 pm

evo malo slika sta se desava unutar mog inkubatora kada krenu da se izvode....
Nazad na vrh Ići dole
MILAN

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Sre Apr 06, 2011 10:49 am

Dalibore svaka čast, radim sa istim inkubatorom (od istog proizvođača)...juče su mi trebale izlaziti Brame, ali jbg od 100 jaja nista...nemam pojma sta sam zajebo.... scratch
Nazad na vrh Ići dole
marconi

Broj poruka: 158
Datum upisa: 23.05.2010
Godina: 40

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Sre Apr 06, 2011 8:37 pm

Ja imam isti inkubator i radi ko singerica..... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Sre Apr 06, 2011 9:54 pm

Hvala Milane,kako regulises vlagu u njemu dosta ljudi je sa tim imalo problema,po meni ne treba pratiti dosledno uputstvo koje ide uz njega,ja imam neku svoju semicu...
Nazad na vrh Ići dole
MILAN

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Sre Apr 06, 2011 10:54 pm

Vlagu sam po uputstvu radio....u one tepsije toplu vodu i kad dođe vreme za povećanje vlage onda standardno prskanje jaja...inkubator je odličan ne žalim se na njega..već mi nije jasno u čemu je problem....u najboljem slučaju za mene bi bilo da nisam upamtio kad sam stavio jaja u inkubator Smile mada nisam bas toliko skreno Very Happy
Piše tamo prilikom lampiranja jaja da se može odrediti vlaznost...ja lampiranje nisam radio iz nekih svojih razloga, a to je pre svega sto radim pun kapacitet inkubatora i nije mi tesko da okrećem jaja, a kad bi izbacio neoplodjena jaja ostalo bi mi mesta...koja bih mogao popuniti..onda bi stvorio problem tj. 2 ture bi isle od jednom...al ajd to je neko moje razmisljanje...
Kako vrsis prohladjivanje, jel izvadis jaja van inkubatora ili otvoris vrata od inkubatora..?
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

PočaljiNaslov: Re: Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA   Sre Apr 06, 2011 11:16 pm

jaja izvadim van... a inkubator ostaje zatvoren...,tako radim i kod ovih sa ventilatorom a kod njih je zanimljivo to sto je rezervoar gde se dodaje voda radi vlage velicine precnika 6 cm a dubine 1.5cm,drasticna razlika u velicini posuda a vlaga potpuno ista.
Nazad na vrh Ići dole

Lezanje pilica vestackim putem uz pomoc INKUBATORA

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 19Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Sledeći

Similar topics

-
» Pomoc pri izleganju pilića!
» Mali Aleksandar-HITNO POMOC
» Drhtanje prednjih nogu!!!POMOC!!!!
» Prva pomoc kod povreda
» proliv, molim za pomoc

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu